Calendars

Monday, October 15
• 7:15am- 7:45am Trumpet- MSES Music Room
• 8:15am-9:00am 3rd Grade Aspire Testing
• 9:30am- 10:30am 5th Grade Aspire Testing
• 1:15pm- 1:55pm 5th Grade Aspire Testing
• 3:00pm- 4:30pm Sand Volleyball- MSMS Upper Activity Field Bus #118 MSES to SILC
• 3:00pm- 4:30pm African Drum, Dance and Cook MSES Kindergarten Room
• 3:00pm- 4:00pm Russian Schkola- MSES Spanish Room (Grades 1 & 2)
• 3:00pm- 4:00pm Clarinet- MSES Music Room

Tuesday, October 16
• 10:00am-11:00am Colorado Ballet
• 3:00pm- 4:30pm Street Soccer
• 3:00pm- 5:00pm Martial Arts- MSES Gym
• 3:30pm- 4:30pm Dance Combo- SILC (Grades 3-5) Bus #118 MSES to SILC

Wednesday, October 17
• 7:15am- 7:45am Violin & Viola- MSES Music Room (Grades 3-5)
• 3:00pm- 4:00pm Flute- MSES Music Room (Grades 4 & 5)
• 3:00pm- 4:00pm Imagineers- Ms. Knezha’s Room
• 3:00pm- 4:30pm Sand Volleyball- MSMS Upper Activity Field Bus #118 MSES to SILC
• 3:00pm- 5:00pm Robotics- Mr. Wood’s Room & Ms. Marquardt’s Room
• 3:30pm- 4:15pm Dance Combo- SILC (Grades K-2) Bus #118 MSES to SILC
• 3:30pm- 4:45pm Overture- SILC (Grades K-2) Bus #109 MSES to SILC
• 3:30pm- 5:00pm High Altitude Youth Chorus- SILC (Grades 3-6) Bus #118 MSES to SILC
• 5:30pm-7:00pm Land Sharks End of Season Pot Luck- MSES Commons

Thursday, October 18
• 7:30am- 8:00am Cello & Double Bass- MSES Music Room (Grades 3-5)
• 8:15am- 2:30pm Vision & Hearing Screening (Grades 1-4)
• 8:15am 5th Grade to YMCA Camp Shady Brook- Deckers Colorado
• 3:00pm- 4:00pm The Art of Gardening- MSES Collaboratory (Grades 2-5)
• 3:00pm- 4:00pm 10 Must Know Works of Art- UPES Art Room (Grades 2-6)
• 3:00pm- 4:30pm Street Soccer
• 3:00pm- 5:00pm Martial Arts- MSES Gym
• 3:00pm- 4:00pm Stream Team- Ms. Knezha’s Room
• 6:00pm- 8:00pm Den Meeting- Ms. Marquardt’s Room

Friday, October 19
• 7:30am – 8:00am Walking School Bus – Memorial Park & Miramont Castle
• 3:00pm- 4:00pm PPLD Maker Club- UPES Art Room (Grades K-3rd)




Website by SchoolMessenger Presence. © 2018 West Corporation. All rights reserved.